Ağız Kokusunu Giderme Yöntemleri

Ağızda, özellikle dilin arka tarafında milyonlarca bakteri yaşar. Çoğu insanda ağız kokusunun sebebi bunlardır. Ağzın sıcak ve nemli ortamı bu bakterilerin büyümesi için ideal koşulları oluşturur. Ağız kokusu çoğu zaman ağızdaki bir şeyden kaynaklanır.

Çeşitli hastalıkların belirtisi olan ağız kokusu, bu rahatsızlıkların tedavisinden sonra ortadan kaybolur. Diş çürüklüğü, hazımsızlık, şeker hastalığı, boğaz iltihapları, akciğer veremi, devamlı kabız veya ishal durumlarında nefes kokması görülebilir.

Ağız kokusunu giderici pratik formülleri kolayca uygulayabilirsiniz.

Pratik Bitkisel Formüller

– Ağza alınan 1–2 adet karanfil uzun müddet tutulup, emilir.

– Sirkeyle karıştırılan bal ağızda çiğnenir.

– Pırasa yaprağı ile defne yaprağı iyice ezilip, bu karışımla dişler ovulup temizlenir.

– Birkaç çay kaşığı dere otu yaprağını yada dövülmüş tohumlarını, yarım litre suya karıştırıp kaynatın.

– Yaklaşık 50-60 gr. Taze kişnişi yarım litre suya ekleyip, 3-5 dakika kadar kaynatın. Süzdükten sonra ister için ister ağız yıkama sıvısı olarak kullanın.

– Ağızdaki yaralara ve nefes kokularına karşı ağzımızı her gün birkaç kez adaçayı ile çalkalayabiliriz. Adaçayının tıpkı maydanoz ve nane gibi nefes tazeleyici özelliği vardır.

– Ağız kokusu için en çok önerilen şey, nane çayıdır. Aromatik nane yağı güçlü bir antiseptiktir. Aynı zamanda toksik bir maddedir bu yüzden kesinlikle yutulmamalıdır.

– Çiğneyeceğiniz birkaç tane dereotu tohumu nefesinizi temizler. Klorofil bakımından çok zengin bir bitkidir. Eğer hamileyseniz, dereotunu düzenli olarak kullanmak sorunlara yol açabilir.

– Parlak yeşil renkli maydanoz, güçlü bir nefes tazeleyici olan klorofil bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Yemeklerden sonra, bunların neden olacağı ağız kokusunu gidermek için birkaç yaprak maydanoz yenilmelidir.

– Anasonun tohumları yıllardır nefes tazeleyici olarak kullanılmaktadır. Birkaç çaykaşığı anason tohumunu, yarım litre suda birkaç dakika boyunca kaynatın. Daha sonra süzün. Karışımı isterseniz çay olarak için yada gargara şeklinde kullanın.

  – Ağız Kokusunu Giderme Yöntemleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s