Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal akıntı, birçok kadının yaşadığı bir durumdur. Kimi kadınlarda durum olağan iken, kimi kadınların akıntıları bir soruna işaret edebilmektedir. Eğer akıntı beyaz ve jöle kıvamında ise ya da şeffaf renkteyse, günde bir kez temizliği yetiyorsa, kötü koku ya da idrarda yanma gibi sorunlar oluşturmuyorsa bu akıntı vajinal bölgenin temizliği için oluşan oldukça normal ve sağlıklı bir akıntı olarak kabul edilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınların jinekolojik muayeneleri sonucunda, doktorları tarafından olağan bir akıntı teşhisi konduktan sonra, bu akıntı için günlük ped kullanmaları yeterlidir ki başka herhangi bir çözümü de bulunmamaktadır. Bu noktada kadınların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri ise kesinlikle vajina içi temizliği için sabun veya buna benzer kimyasallar kullanmamaları gerektiğidir. Zira vajinal bölge sürekli kendini temizleyen bir yapıya sahiptir.

Bu akıntının sağlık sorunlarına işaret ettiği bazı durumlarda bulunmaktadır. Bunların başında en sık görülen neden olan mantar enfeksiyonu bulunmaktadır. Ancak bu durumda akıntının yanında kaşıntı da oluşmaktadır. Bir diğer durum, bakteri kaynaklı ve oldukça kötü kokulu, yeşil veya kahverengi akıntı durumudur. İdrar yapımı esnasında, yanma ve ağrı oluşturan kötü kokulu enfeksiyonel sebepli bir akıntı da görülebilmektedir.

En sık gözlenen sorun olan mantar enfeksiyonu sorunu, genel olarak cinsel yaşamı olmayan kadınlarda sıklıkla görülmekltedir. Ancak bakire kadınlarda bakteri enfeksiyonu durumu genel olarak gözlenmemektedir. Bakire kadınlarında çekinmeden jinekolojik muayene yaptırmaları, sağlıkları açısından uygun olandır. Ancak sürekli olan ve ağrı, idrarda yanma yapmayan ve kötü kokulu olmayan akıntılar durumunda kadınların doktora gitmelerine çok da gerek olmasa da bunun dışında kalan durumlarda, mutlaka doktora başvurulmaldır. – Vajinal Akıntı Nedenleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s