Vajinal Kaşıntı ve Tedavi Yöntemleri

Vulva bölgesindeki yoğun kaşıntının birçok nedeni olabilir. Stres, anksiyete ve depresyon gibi farklı belirtileri vardır. Çeşitli cilt problemleri kaşıntı nedeni olabilir, bunlardan en önemlisi liken sklerozdur. Bu durum, çocuklar dahil her yaşta ortaya çıkabilir.

Ancak menopoz geçmişi olan kadınlarda daha sık görülür. Liken sklerozda inflamasyon vardır ve deride kızarıklık, morumuz yara bereler ve beyaz alanların kalınlaşması şeklinde görülebilir. Yoğun kaşıntı idrar anında ya da cinsel ilişki sırasında görüebilir, kadınlar bu durumdan ağrı, kaşıntı ve deride küçük çatlaklar şeklinde etkilenir. Liken skleroz genellikle etkilenen bölgeye güçlü steroid uygulanarak tedavi edilir.

Buna 3 aya kadar devam edilmesi gerekebilir. Diğer cilt problemleri, bu bölgede dermatit alerji veya tahriş edici maddeler ile temas nedeniyle de kaşıntıya sebep olur. Özel önem olarak parfümlü sabunlar ve vajinal deodorantlar vardır. İlişki öncesi ya da hemen sonrası vajinal pamukçuklar görülür, ve vajinal enfeksiyonlar kaşıntıya sebep olur. Vajinal akıntı, enfeksiyonun bir ipucudur.

Çocuklardaki kaşıntı solucanlara bağlıdır bunlar küçük beyaz ipliksi nesneler olarak anüs çevresinde görülür. Bakteriyel vajinal enfeksiyonlar, çocuk bezi, oyuncaklar ve yabancı cisimlerden geçebilir. Akıntı olabilir. Vulva bölgesinde Liken skleroz olduğunda kanser riskinde küçük ama önemli bir artış kaydedilmiştir. Doktor kontrolü bu konuda önemlidir. – Vajinal Kaşıntı ve Tedavi Yöntemleri

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s