Babalık Testi Nasıl Yapılır

DNA testi kişiye özel bir rapor niteliği taşımaktadır. Bir çocuğunun DNA’sının yarısını annesinden yarısını da babasından almaktadır. Babalık testi yapılırken çocuk ile babanın arasındaki akrabalık bağını anlamak için DNA kümesindeki boşluklara bakılmaktadır.

DNA testinde çocuğun söz konusu babaya ait olup olmadığını gösteren test sonucu ya %0 ya da %99,9 çıkmaktadır. DNA testinde başka rakamların çıkma olasılığı kesinlikle yoktur. Kısacası çocuk ya babanındır ya da değildir.

Babalık testi mütenevvi metotlarla yapılmaktadır. Test sonuçları ise sadece testi isteyen kişiye verilir. Eğer ki kişi kimlik bilgisinin açıklanmasını istemiyorsa kimlik bilgisi açıklanmaz. DNA testi ağız içindeki deriye pamuklu bir çubuk sürülerek, kişiden kan örneği ya da saç örneği alınarak yapılır. Ancak en detaylı ve doğru sonucu kan testi vermektedir.

DNA testi anne karnındaki henüz doğmamış olan çocuğa da yapılmaktadır. Bunun için ceninden aminosentez yoluyla örnek alınır ve anne karnındaki çocuğun babaya ait olup olmadığı kesin olarak laboratuar sonuçlarıyla ortaya çıkar. – Babalık Testi Nasıl Yapılır

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s